ره توشه شبکه ملی برای پیمودن سفری معنوی با رمضان چاپ ارسال به دوست

برنامه هاي ماه مبارک رمضان شبکه يک

Image

شبکه یک سیما، برنامه های رمضانی خود را که مجموعه ای متنوع از قالب های برنامه سازی تلویزیونی است، با هدف همراهی با مسافران ماه خدا در ماه مبارک رمضان اعلام کرد.
به گزارش رسانه خبری شبکه یک سیما، در ماه رمضان امسال شبکه یک با یک سریال و چندین برنامه زنده و تولیدی از جمله ویژه برنامه های چهل شب ، این شب ها ، ماه خدا ، محله رمضان ، تازه ها و آفتاب شرقی ، تلاش دارد فضایی معنوی با مشارکت مخاطبین روزه دار فراهم آورد.

 «نردبام آسمان» ، عنوان سریالی است که شبکه یک برای پخش در ماه مبارک رمضان تدارک دیده است . این سریال توسط محسن علي اكبري تهیه شده است.
« نردبام آسمان  » به کارگردانی محمد حسين سيفي در 15 قسمت 45 دقيقه‌اي ساخته شده است .
 داستان اين سريال از آنجا شروع می شود که  با حمله مغول‌ها به اصفهان و گريختن دو تن از مجروحان اين حادثه. در حالي كه يكي از آنان مجروح است و نوزادي را به عنوان بازمانده خانواده‌اش از قتل عام روز گذشته به همراه دارد. آنان شبانه به كاشان و منزل مسعود طبيب مي‌گريزند. همسر مسعود در بستر زايمان دچار مشكل شده و دلشوره عجيبي در خانه مسعود برپاست. با اين حال مسعود مهمانان ناخوانده را به حضور مي‌پذيرد. و ... در اين سريال، بازيگراني چون داريوش كاردان (مسعود طبيب)،‌ زهرا سعيدي (مادر غياث‌الدين)،‌ بهار ارجمند (خورشيد، خواهر غياث‌لدين)،‌ مليحه نيكجومند (بي بي)،‌ عليرضا كمالي‌نژاد (سيد‌علي آهنگر)،‌ عليرضا مظفري (كودكي غياث‌الدين)،‌ مهدي عطاران (كودكي محمود) و‌ صدف اختر (كودكي ويس) به ايفاي نقش مي پردازند .
 
«چهل شب»، یکی از ویژه برنامه های شبکه یک است که در شب های ماه مبارک رمضان، روزه داران را در فضای معنوی ماه خدا همراهی می کند.
«چهل شب»، توسط مجید مروت پور و در 30 قسمت 70 دقیقه ای برای گروه فرهنگ و معارف اسلامی شبکه یک سیما تهیه شده است . این برنامه ترکیبی از بخش های متنوعی همچون مستند های گزارشی ، گفتگو، نماهنگ  و دیگر بخش های کوتاه تشکیل شده و قصد دارد در ماه مبارک رمضان، با عرضه معارف دینی به روزه داران، در بهره مندی حداکثری آنان از فریضه روزه داری نقشی موثر ایفا کند .
گفتنی است، شهرام شاکری نویسندگی این برنامه را بر عهده داشته و تصویربرداری و صدابرداری این برنامه نیز توسط گروه تولید شبکه یک انجام گرفته است. امیر ذبحیده، حسن امامی و وحید چاوش نیز کارگردانی بخش های مختلف این برنامه را بر عهده دارند .

«این شب ها»، ویژه برنامه ای زنده، با ساختار و محتوایی جدید است که از جمعه 30 مرداد ماه و هم زمان با آغاز ماه مبارک رمضان، هر شب از شبکه یک پخش می شود .
این ویژه برنامه، حاصل تلاش دو تهیه کننده گروه فرهنگ و معارف شبکه یک، مجید نادری و شکیبانیا است که در 30 قسمت 50 دقیقه ای تدارک دیده شده است .
«این شب ها» که کارگردانی تلویزیونی آن بر عهده علیرضا فرحجود و کارگردانی هنری آن بر عهده مرتضی پایه شناس است، از بخش های متنوعی تشکیل شده که بخش مستند، گفتگو با هنرمندان، پروهشگران، معلولان و ... ، موسیقی سنتی و تواشیح که سرپرستی و نظارت این بخش بر عهده حبیب خزائی فر است و همچنین مناجات ، از جمله آنها به شمار می رود .
گفتنی است، اجرای این برنامه را علی درستکار بر عهده دارد و سید مرتضی خاتمی خوانساری، دکتر احمد عابدی، دکتر رضا شریفی و ...از جمله میهمانانی هستند که در این برنامه حضور دارند .
گروه فرهنگ و معارف اسلامی شبکه یک به جز برنامه جدید «این شب ها»، هم چون سال های گذشته، با ویژه برنامه «ماه خدا» با سحرخیزان و نجوا کنندگان ماه رمضان همصدا و همنوا خواهد شد.
امیر حسین خرمشاهی، علاوه بر تهیه کنندگی برنامه «ماه خدا»، کارگردانی این برنامه را نیز به همراه کیوان بخشی بر عهده دارد .
ویژه برنامه «ماه خدا» که در 30 قسمت 120 دقیقه ای به صورت زنده تولید می شود، از بخش های متنوعی تشکیل شده که دعا و نیایش، مداحی، تلاوت قرآن و دعای ابوحمزه ثمالی از جمله آنها به شمار می رود .
گفتنی است، کارشناسانی از قبیل حجت الاسلام سید مهدی طباطبایی، دکتر مسعود فکری، آیت ا... شب زنده دار و آقای صدیقی ( شب های قدر)، ماه مبارک رمضان و فضایل آن را از ابعاد گوناگون مورد بررسی قرار خواهند داد .
همچنین کریم منصوری سبحانی ، مجید عباسی ، حسن رضایی و عباس امام جمعه ای از جمله قاریانی هستند که در این برنامه حضور خواهند داشت و دعای ابوحمزه ثمالی نیز با صدای سید قائم موسوی قهار، زین العابدین، سعید حدادیان و ... قرائت می شود .
شبکه یک، امسال با پخش یک ویژه برنامه جدید، علاوه بر آسیب شناسی فرهنگ و رفتارهای مربوط به ماه مبارک رمضان، به بیان آموزه های معنوی و ارایه پیام های سلامتی در قالب داستان و تصویر می پردازد .
ویژه برنامه «محله رمضان» ، که فاطمه طیبی تهیه کنندگی آن را بر عهده دارد، با رویکردی جدید به مضامین و موضوعات مربوط به ماه رمضان، عناصر آشنای سبک زندگی مردم در این ماه را مورد بررسی و آسیب شناسی قرار می دهد .
این ویژه برنامه که در 25 قسمت 10 دقیقه ای تولید شده، از قالب پلاتو و روایتی برخوردار است و ماجراهای متفاوتی را با تمرکز بر خانواده های ساکن یک آپارتمان به تصویر می کشد و در خلال این برنامه، پیام های مورد نظر دست اندرکاران ساخت برنامه به مخاطب ارایه می گردد .
در ویژه برنامه «محله رمضان» که توسط محمد حسن زاده کارگردانی می شود، موضوعاتی از قبیل فرهنگ تغذیه در ماه رمضان، توصیه های پزشکی و بهداشتی در این ماه، فرهنگ مسجد رفتن، فرهنگ رفتار ها و برنامه ریزی ها، افراط و تفریط در رفتار های ماه رمضان، تفریحات و سرگرمی های رمضان، مناسک افطار و سحر و نیز سفر در ماه رمضان مورد بررسی قرار می گیرند.
برنامه «تازه ها » که در گروه اجتماعی تهیه می شود ، نیز در ماه مبارک رمضان به صورت ویژه پخش خواهد شد . این برنامه که بر معرفی تازه ها در عرصه های مختلف علمی، فرهنگی، هنری و سایر حوزه های موضوعی استوار است، با همین سیاق و رویکرد در ماه رمضان نیز متناسب با فضای معنوی غالب در این ماه، به معرفی تازه ها می پردازد .
این برنامه زنده که توسط الهه بهبودی برای گروه اجتماعی شبکه یک تهیه می شود ، هر روز با دعوت از شخصیت های مختلف، پیرامون زندگی این افراد با گفتگو با آنان پرداخته و گزارش هایی در این رابطه پخش می کند و این در حالیست که خط سیر تمامی برنامه ها بر محور ماه مبارک رمضان استوار است.
گفتنی است برنامه تازه ها که در قسمت های 30 دقیقه ای تولید خواهد شد توسط حمید اشرفی و مهدی مینایی کارگردانی خواهد شد .  
ویژه برنامه زنده «آفتاب شرقی»، دیگر برنامه گروه اجتماعی شبکه یک نیز ، با اعمال تغییراتی اساسی، فضای معنوی متناسب با ماه رمضان را برای خانواده های ایرانی به ارمغان می آورد .
« آفتاب شرقی»، به تهیه کنندگی داود نجفی، شامل وله های ویژه دعای هر روز و حدیث هر روز ماه رمضان است . این برنامه همچون سال های گذشته برنامه ختم قرآن به صورت روزانه را در دست اجرا دارد و در روز عید سعید فطر و در قالب یک جشن معنوی ، مراسم ختم جمعی قرآن مجید با حضور میهمانان برنامه برگزار خواهد شد.   
گفتنی است ، پاسخگویی به سوالات شرعی و احکام ماه رمضان با حضور حجت الاسلام و المسلمین محمد رضایی از بخش های مهم این برنامه به شمار می رود . ویژه برنامه « آفتاب شرقی » که توسط حمید اشرفی و مهدی مینایی کارگردانی می شود ، هر روز به مدت 40 دقیقه از شبکه یک سیما پخش خواهد شد .         
بر اساس این گزارش در سایر گروه های برنامه ساز شبکه از جمله در گروه اجتماعی و در برنامه صبح بخیر ایران و سیمای خانواده برنامه های متنوع دیگری تهیه شده است که در طول ماه مبارک رمضان به نظر بینندگان شبکه یک سیما خواهد رسید.

 

نظر دهيد
  • لطفا فقط در ارتباط با مطلب فوق نظر دهيد
  • محتواي نامناسب بنا بر تشخيص مسئولين سايت به نمايش در نخواهد آمد
نام:
نشاني پست الكترونيك
عنوان:
BBCode:Web AddressEmail AddressBold TextItalic TextUnderlined TextQuoteCodeOpen ListList ItemClose List
نظر:

كد:* Code


تعداد بازديد ها: 7739

تعداد نظرات (1)
26/06/1388 10:شهریور
سریال نردبان آسمان بسیار پرمحتوا و در بیان تاریخ موفق بود  
با آرزوی سلامتی برای دست اندر کاران از این نوع
نگارنده مطلب: سید یدالله موسویتاریخ بروز رسانی ( 01 شهریور 1388 )
 
< بعد   قبل >

 

 
امروز
 دوشنبه , 01/ارديبهشت/1393
 Monday , 21/April/2014